8 enormt tuffa och långa dagar..

Det har varit och är fortfarande 8 enormt tuffa och långa dagar.. Vissa gånger vill jag bara skrika rakt ut och tårarna bränner i mina ögon just nu.. I 8 jäkla dagar har inte min mage fungerat.. Den står helt still typ. Har provat det mesta så som mer fett i maten (fast jag hatar smör/fett), vanlig mjölk, druckit mer vatten, ätit godis, choklad, ja allt som kan tänkas få igång magen. Men inget hjälper! Jag har till och med provat Katrinplommonpuré (förstår inte hur småbarn kan tycka om och äta skitet, haha!) och inte ens det vill få igång magen och tarmarna. :(
 
Är så frustrerad och ledsen just nu.. Visst 8 dagar kanske inte låter mycket men för mig är det det. Speciellt när magen är spänd och större/svullnare än annars och dessutom har börjat göra ont, vilket inte är så kul heller.. :(
 
Är det inte bättre imorgon (söndag) så får jag åka till akuten. Vill egentligen inte pga min sjukhusångest. Rädslan över att bli inlagds är stor och bara tanken på det får mig att börja gråta typ.. Visst, jag kanske inte blir inlagd isf men mest troligt. Jaja, något jag får ta då, inte nu. :)
 
Kände bara för att skriva av mig lite i min blogg och även informera er att det är pga detta bland annat som har gjort att jag inte har haft ork eller inspiration att blogga. Just nu vill jag bara kunna rent ut sagt bajsa! Får hoppas att 1½ liter vatten som jag drack för en stund sen ska hjälpa. :)
 
Har ni tips på något som kan få igång en mage som står till? :)
 
Vi hörs imorgon. Godnatt på er ♥

Kommentarer

4 svar till ”8 enormt tuffa och långa dagar..”

  1. Profilbild för
    Anonym

    Om bekymren kvarstår gå förbi ett apotek och leta rätt på en människa där, på apoteket fins en hel rad receptfria hjälpmedel för detta bekymmer, lovar dig att de är vana part prata om mag bekymmer, skulle kunna ge en del förslag men de är bättre att du pratar med dem då mycke i livet spelar in på hur magen fungerar! Hoppas de löser sig!

  2. Profilbild för
    Anonym

    Massor med vatten och promenader…Eller så kör du på ett Micro lax eller två som tillfällig lösning.

  3. Profilbild för
    Anonym

    När du äter saker som katrinplommon och annat fiberrikt måste du dricka mängder med vatten! Annars kan det bli motsatt effekt :/Laxoberal är en höjdare när magen är knasig. Det tar 12 timmar innan det händer något, men när det väl händer så HÄNDER det, hehe behövs nog inga detaljer :)Kram på dig!

  4. Profilbild för
    Anonym

    Såg att någon rekommenderat massor av vatten – det är inte bra! Visst ska du dricka, det är viktigt men inte mer än två liter per dag och då ingår vätskan i maten. För att få igång magen rekommenderar jag att du köper Microlax på apoteket. Finns förpackningar om fyra eller tolv stycken. Bra att ha hemma! Detta ska du alltså ta via analen. "Uppifrån" kan du ta Movicol eller annat som gör avföringen mjukare och "fylligare" och inte så hård. Var inte rädd för att fråga på apoteket. Och till sist, låt det inte gå så många dagar mellan avföringarna igen. Har du inte haft avföring på tre dygn, så ta ett mikrolax annars är du inne i en ond cirkel. Lycka till!

Lämna ett svar